• I nadále je možné zasílat dokumenty elektronicky (čitelně ofocené), pokud Vám tato forma vyhovuje.
     
  • Pro chovatele: Pokyny pro odchov štěňat a veškeré nejdůležitější informace a formuláře
  • Návod: Jak na to - DNA profil - Výsledky do databáze zašlete jej na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
     
  • Pro budoucí majitele: Jak si vybrat štěňátko s průkazem původu

 

Testy DNA – vyjádření k pochybnostem

Jelikož na sociálních sítích proběhla diskuze, která měla za cíl zpochybnit kvalitu odběrů zajištěných v průběhu bonitací a snažila se tak vyvrátit jejich věrohodnost, požádali jsme MUDr. Soňu Pekovou (soudní znalec v oboru molekulární genetika) o vyjádření k dané situaci.

Otázka: Je nutné, aby odebíraný pes byl minimálně 30 minut před odběrem bez kontaktu s jiným zvířetem? Hrozí kontaminace bukálního stěru např. pamlsky?

Opověď: Ve skupině zvířat nelze jistě vyloučit jejich náhodný kontakt, ale tento nemá na kvalitu stěru (slizniční buňky jedince) žádný laboratorně pozorovatelný vliv - abychom laboratorně zjistili, že se jedná o vzorek jedince kontaminovaný jiným jedincem, muselo by se jednat o masivní kontaminaci (například 50:50), což v praxi nepozorujeme. Domnívám se tedy, že výtka je neopodstatněná a nadsazená.

Pamlsky a cokoliv dalšího, co pes před odběrem pozře, nemají žádný vliv na kvalitu odebíraného bukálního stěru, pokud pozřené sousto neobsahuje psí DNA - a to doufám, žádné granule ani pamlsky neobsahují. Piškoty, pamlsky, cokoliv, obsahují sice DNA, ale rostlinná či jiná zvířecí DNA se stanovením psího STR profilu neinterferují a ničemu nevadí.

Pokud by majitel z nějakého důvodu choval nadále pochybnosti o validitě bukálního stěru, nebo v případě jakýchkoliv diskrepancí technického charakteru, variantou je samozřejmě odběr 0,5 ml EDTA-nesrážlivé žilní krve.

Otázka: Jakým způsobem probíhá porovnání DNA výsledků u potomků již profilovaných rodičů?

Odpověď: Existuje mezilaboratorní harmonizace (koordinovaná ISAG - International Society for Animal Genetics), kdy byly stanoveny panely STR markerů, které je vhodné používat a každá laboratoř je používá. Poslední rok či dva je dostupný i komerční kit pro forenzní STR genotypicaci, pokrývající tyto ISAG - doporučené markery. Tento diagnostický systém používá i naše laboratoř TILIA. Proto by měly mít STR profily identický rozsah, bez ohledu na to, která laboratoř vyšetření provede. Užitečné ale je vybrat si jednu laboratoř, neb ta má přístup ke všem archivním datům a v případe potřeby je snadné se k nim vrátit. V případě zpracování výsledků v různých laboratořích se porovnávají protokoly v tištěné formě. Stačí předložit protokoly výsledků otec, matka, potomek a laboratoř je porovná a vyvrátí nebo potvrdí parentitu.