• I nadále je možné zasílat dokumenty elektronicky (čitelně ofocené), pokud Vám tato forma vyhovuje.
     
  • Pro chovatele: Pokyny pro odchov štěňat a veškeré nejdůležitější informace a formuláře
  • Návod: Jak na to - DNA profil - Výsledky do databáze zašlete jej na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
     
  • Pro budoucí majitele: Jak si vybrat štěňátko s průkazem původu

 

Spolupráce s laboratořemi

Jak na to – DNA profil

DNA profily jsou povinné pouze u rodičů (nikoli u štěňat) vrhů s datem krytí od 1. 3. 2019!

Pokud nevyužijete službu odběru genetického vzorku při konání bonitace, můžete si odběr DNA zajistit sami následovně.
 

1. Vybrat laboratoř

Můžete využít jakoukoli laboratoř dle ISAG normy, včetně zahraničních. V ČR jsou např. laboratoře:

Genomia                   www.genomia.cz 
Tilia Laboratories    www.tilialaboratories.cz 
Vemodia                    www.vemodia.cz

Kompletní ceníky najdete na webových stránkách laboratoří.

2. Prostudovat pokyny zvolené laboratoře

Je nutné se na webových stránkách dané laboratoře nejdříve zaregistrovat. Prostudujte postup příslušné laboratoře a postupujte dle nich. Obě mají podobné kroky.

 

3. Objednávka DNA

Objednejte na webových stránkách zvolené laboratoře genetický profil včetně zaslání odběrové sady. Budou vám od laboratoře zaslány pokyny k platbě. Tu uhraďte. Vemodia zasílá fakturu až po obdržení vzorku.
Potřebné žádanky k profilu DNA a příslušné formuláře si vyplňte a vytiskněte, budete je muset vlastnoručně podepsat a nechat potvrdit i u veterináře, který stěr provede.

 

4. Objednat odběr DNA stěru u svého veterináře

U svého veterináře si domluvte termín pro odběr stěru z dutiny ústní nebo krevního vzorku. Pes nesmí půl hodiny před odběrem jíst, pít a být v kontaktu s jiným zvířetem. Veterinář musí provést kontrolu identifikace zvířete (kontrola čipu, nebo tetování) a příslušný formulář musí potvrdit razítkem.
Na zadní stranu rodokmenu veterinář zapíše: „dne ….: Odběr DNA – bukální stěr - serum“  a potvrdí razítkem + podpisem. Označenou obálku se stěry, formuláře a žádanky odešlete v bublinkové obálce na adresu laboratoře.

 

5. Výsledek testu DNA

Laboratoř vám na váš uvedený email zašle protokol o vyhodnocení DNA profilu. Tento doklad si uchovejte!!! Při zapojení zvířete do chovu ho budete muset dokladovat.
 

Pokud máte DNA profil vyhodnocený ještě před plánovanou bonitací, připojte výsledek DNA profilu k přihlášce na bonitaci!!

Výsledek testu DNA chovného páru zašlete vašemu poradci chovu, spolu se zápisem štěňat!!

 

 

Spolupráce s laboratoří Genomia s.r.o.

Vážení členové KCHŠ,
laboratoř Genomia s.r.o. (www.genomia.cz) poskytuje služby v oblasti genetiky a rozboru DNA, pro špice je zajímavé zejména:

V rámci navázání spolupráce s KCHŠ bude členům KCHŠ poskytnuta sleva 10% z ceny testů. Podmínkou slevy je členství v KCHŠ, ověření identity jedince na speciálním formuláři k tomu určeném a požádání o slevu během zadání objednávky do kolonky Poznámka.

Pro více informací, konzultace ohledně vhodnosti konkrétního testu a žádost o odběry se obraťte na DPCH Jaroslavu Smištíkovou, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

KCHŠ tímto děkuje laboratoři Genomia s.r.o. za vstřícný přístup.